![](https://www.dimitra.gr/wp-content/uploads/2023/10/PXL_20230717_143211909-1130x650.jpg)
Στις 17 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα η 3η διακρατική συνάντηση του Erasmus+ έργου VET for NAI, στο οποίο συμμετέχει ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός ΔΗΜΗΤΡΑ.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκε η πρόοδος του έργου, η ανάπτυξη ενός ψηφιακού εργαλείου επαγγελματικού προσανατολισμού για τους προσφάτως αφιχθέντες μετανάστες, καθώς και η ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού για τους συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού.
Το έργο VET for NAI στοχεύει στη διευκόλυνση της ένταξης των νεοαφιχθέντων μεταναστών στην αγορά εργασίας μέσω προσαρμοσμένης επαγγελματικής καθοδήγησης/καθοδήγησης στην αγορά εργασίας.